Arcybiskup Bostonu przeprasza ofiary pedofilii za skandal w Kościele

Arcybiskup Bostonu przeprasza ofiary pedofilii za skandal w Kościele
fot.PAP/EPA
Kardynał Law, który zmarł w środę w Rzymie w wieku 86 lat, oskarżany był o tuszowanie przypadków pedofilii w archidiecezji bostońskiej. To tam kilkanaście lat temu wybuchł skandal, który ujawnił następnie ogromne rozmiary nadużyć w Kościele w USA. Z urzędu metropolity Bostonu ustąpił w 2002 roku.
 
W rozpowszechnionej deklaracji kardynał O'Malley napisał, że zdaje sobie sprawę z tego, że śmierć kardynała Law wywołuje "szeroką gamę emocji w wielu osobach".
 
"Szczególnie mam na myśli wszystkich tych, którzy doświadczyli traumy seksualnego wykorzystywania przez duchownych; tych, których życie zostało poważnie naznaczone przez te zbrodnie, a także ich rodziny i bliskich" - oświadczył metropolita Bostonu i zarazem doradca papieża Franciszka.
 
Następnie kard. O'Malley dodał: "Do tych mężczyzn i kobiet kieruję moje szczere przeprosiny, stałe modlitwy i obietnicę, że archidiecezja będzie wspierać ich w wysiłkach na rzecz wyleczenia".
 
"Kardynał Law pełnił posługę arcybiskupa Bostonu w czasach, gdy Kościół poważnie zaniedbał swe obowiązki, by zapewnić opiekę duszpasterską swym wiernym i, co przyniosło tragiczne skutki, nie zatroszczył się o dzieci w naszych wspólnotach parafialnych" - przyznał hierarcha.
 
Zapewnił: "Głęboko żałuję z powodu tej sytuacji i jej konsekwencji".
 
Kardynał O'Malley napisał, że od pierwszego dnia swej posługi w stolicy stanu Massachusetts działał na rzecz wyleczenia ran i "pojednania wśród ofiar, ich rodzin i szerokiej wspólnoty katolików, dla których kryzys nadużyć był druzgocącym doświadczeniem i wielkim testem dla ich wiary".
 
"To smutne, że dla wielu życie i posługa kardynała Law są identyfikowane z jedną przytłaczającą rzeczywistością, kryzysem nadużyć seksualnych ze strony księży" - napisał kardynał Sean Patrick O'Malley.
 
Przywołał zasługi i zaangażowanie jego poprzednika na rzecz praw obywatelskich, dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego po Soborze Watykańskim II oraz opiekę nad imigrantami.
 
Z Rzymu Sylwia Wysocka 
 
(PAP)