Oszukał sprzedawców w internecie na ponad pół mln zł

Poinformował o tym we wtorek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.
 
Jak wyjaśnił, mężczyzna wyszukiwał na portalu internetowym, ogłoszenia osób oferujących sprzedaż wartościowych przedmiotów – sprzętu fotograficznego, AGD, RTV. Najczęściej, tuż przed weekendem kontaktował się telefonicznie ze sprzedającymi zapewniając ich o wpłacie, która z uwagi na dni wolne miała zostać zaksięgowana później.
 
Następnie, przesyłał pokrzywdzonym elektroniczne potwierdzenie dokonania płatności i informował, że w pobliżu miejsca ich zamieszkania jest jego znajomy, który może odebrać towar. W tym celu wykorzystywał nieświadomych kierowców, odbywających kurs w ramach przejazdów oferowanych w serwisie dla zmotoryzowanych. Kiedy pieniądze nie wpływały na konto, a sprawca nie odbierał telefonu, pokrzywdzeni orientowali się, że mogli paść ofiarą oszustwa i powiadamiali policję.
 
W wyniku przeprowadzonych czynności zatrzymano 27–letniego mężczyznę. Jest on podejrzany o oszustwa bądź ich usiłowanie na szkodę 29 osób, na kwotę ponad 550 tys. zł. Wśród przedmiotów, które nabył, a za które nie zapłacił, są między innymi quady, aparat fotograficzny, dron, odkurzacz, konsola do gier.
 
Jak poinformował Kopania, podejrzany nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Prokurator skierował do sądu wniosek o jego aresztowanie na okres trzech miesięcy. Grozi mu kara do 8 lat więzienia.
 
 (PAP)
 
autor: Jacek Walczak