Indonezja: w Święta i Nowy Rok na służbie będzie 180 tys. policjantów i żołnierzy

Indonezja: w Święta i Nowy Rok na służbie będzie 180 tys. policjantów i żołnierzy
fot.PAP/EPA
Trzynastu bojowników, z których kilku miało powiązania z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS) i walczyło w jej szeregach w Syrii, zostało zatrzymanych w grudniu podczas policyjnej operacji przeprowadzonej w całej Indonezji.
 
Od czasu tych zatrzymań policja nie odnotowała żadnych konkretnych gróźb terrorystycznych, ale czujność i bezpieczeństwo zostaną wzmocnione w celu ochrony kościołów i miejsc publicznych od 22 grudnia do 2 stycznia - sprecyzował rzecznik policji Martinus Sitompul. "Utrzymamy kontrolę i pozostaniemy w pogotowiu" - dodał.
 
Około 70 tys. osób z innych indonezyjskich instytucji rządowych i stowarzyszeń, w tym największej islamskiej organizacji młodzieżowej, pomoże przedstawicielom sił bezpieczeństwa - wskazał Sitompul.
 
Policja zaapelowała także o tolerancję i szacunek dla uroczystości religijnych po tym, jak jedna z grup islamistycznych zagroziła przeprowadzaniem ataków na sklepy, w których muzułmanie noszą czapki Świętego Mikołaja. Choinki i inne ozdoby bożonarodzeniowe są bardzo popularne w centrach handlowych, szczególnie w stolicy kraju Dżakarcie.
 
Władze Indonezji prowadzą wojnę z terroryzmem po zamachach na popularnej wśród turystów wyspie Bali z 2002 roku, w których zginęły 202 osoby, w tym wielu obcokrajowców. Rozpoczęto wówczas ofensywę wymierzoną w islamistów, która według ekspertów osłabiła najbardziej niebezpieczne organizacje.
 
W liczącej 260 mln mieszkańców Indonezji islam wyznaje ponad 87 proc. mieszkańców. Indonezyjczycy mogą wyznawać inne religie, natomiast zabroniony jest ateizm. Chrześcijanie stanowią ok. 10 proc. społeczeństwa, przy czym protestanci - 7 proc., a katolicy blisko 3 proc. Ostatnio coraz częściej dochodzi w Indonezji do ataków na mniejszości religijne, głównie na chrześcijan. 
 
(PAP)