Posłowie apelują: Petardy i fajerwerki niosą zagrożenie dla zwierząt - nie strzelajmy w sylwestra

Posłowie apelują: Petardy i fajerwerki niosą zagrożenie dla zwierząt - nie strzelajmy w sylwestra
fot. PAP/Wojciech Pacewicz

W filmie opublikowanym w piątek na sejmowym kanale YouTube do tego, by w trosce o zwierzęta powitać rok 2018 bez wystrzałów petard i fajerwerków zachęcają: poseł Kukiz'15 Piotr Apel, posłowie PO: Agnieszka Hanajczyk, Artur Dunin i Paweł Suski oraz posłowie PiS: Krzysztof Czabański, Jolanta Szczypińska i Dominik Tarczyński.

 
"W ten wspaniały świąteczny i noworoczny czas, kiedy wszyscy się radujemy, wielu z nas odpala miliony petard i fajerwerków. Ten sposób okazywania noworocznych emocji nie zawsze jest właściwy i niesie ze sobą olbrzymie zagrożenie. Dlatego apelujemy: nie strzelajmy w sylwestra" - mówi w filmie Paweł Suski, szef Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt.
 
Piotr Apel przekonuje, że warto w tym świątecznym czasie pomyśleć o zwierzętach i nie używać fajerwerków. "Zwłaszcza tych, które wydają charakterystyczny dźwięk, który sprawia zwierzętom ból" - dodał.
 
Również Jolanta Szczypińska zwraca uwagę, że "fajerwerki powodują u zwierząt fizyczny ból i cierpienie", a Dominik Tarczyński podkreśla, że "wiele zwierząt naprawdę traci życie ze względu na lęk, jest przerażonych". "Tak, że jeżeli chcecie zrobić coś dobrego dla zwierząt i nie tylko, proszę: nie używajcie fajerwerków" - apeluje Tarczyński. 
 
(PAP)