Technologia w walce z cukrzycą. To urządzenie pomoże w wykryciu choroby przed widocznymi objawami

Jeśli u kogoś pojawiają się objawy stopy cukrzycowej, może to doprowadzić do amputacji. Niestety, prognozy nie są optymistyczne - u osób, u których przeprowadza się taką operację, śmiertelność sięga nawet połowy przypadków w ciągu dwóch lat, a w ciągu pięciu lat - aż osiemdziesięciu procent.

 

U pacjentów z cukrzycą może dość do niedokrwienia tkanek stopy, a jednocześnie uszkodzenia nerwów obwodowych. Prowadzi to do zmniejsza czucia i wibracji, czego efektem jest nieodczuwanie bólu przy otarciach czy uszkodzeniach naskórka, a tym samym niedostrzeganie ran.

 

Nowy system D FIRST wykorzystuje fakt, że w miejscach, gdzie mogą powstać rany, wcześniej wzrasta temperatura ciała. Urządzenie mierzy ją od razu na całej stopie pokazując rosnące zagrożenie.

 

Dotychczas lekarze wykorzystywali urządzenia jednopunktowe do ręcznego testowania różnych miejsc na stopie. Jest to nie tylko pracochłonne, ale też nie zawsze dokładne, bo to lekarz decyduje, w którym miejscu dokona pomiaru.

Nowa technologia od razu monitoruje całą stopę. Jej twórcy chcą, by za kilka lat bazujące na niej urządzenia mogły być obsługiwane przez chorych.