Oświęcim - ruszyła budowa Parku Pojednania Narodów

Oświęcim - ruszyła budowa Parku Pojednania Narodów
fot.PAP/EPA
"Firma przejęła pod koniec ub.r. plac budowy i rozpoczęła już pierwsze prace. Związane są m.in. z przebudową linii energetycznej oraz z siecią wodno-kanalizacyjną” - powiedziała rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień.
 
Park zajmie powierzchnię 14 ha. Powstaną tam m.in. nowe ścieżki spacerowe, połączone z istniejącymi już trasami pieszo-rowerowymi. Na obrzeżach wybudowane zostaną trzy place. Będą to przestrzenie ułatwiające spotkania turystów i mieszkańców. W parku będzie można organizować duże wydarzenia, w tym festiwale. W rejonie ulicy Kamieniec zaplanowano bowiem miejsce na ustawienie sceny lub wykorzystanie pod camping. Wybudowane zostaną też toalety i wyremontowany istniejący parking. Powstanie nowe oświetlenie.
 
Koszt wyniesie 4 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel z funduszy UE 2,25 mln zł.
 
Park jest częścią tzw. Oświęcimskiej Przestrzeni Spotkań, której realizacja ma sprawić, że miastem bardziej zainteresują się turyści, których ok. 2 mln każdego roku odwiedza Muzeum Auschwitz. Zakłada zagospodarowanie w nieodległej przyszłości kilku miejsc, tak by powstał swoisty pomost między byłym niemieckim obozem a miastem z ponad 800-letnią historią. Obejmuje on m.in. budowę mostu na Sole, którym z Parku Pojednania Narodów będzie można przejść do Miejsca Pamięci. Przewiduje także utworzenie parku na osiedlu Chemików. 
 
(PAP)
 
autor: Marek Szafrański