Drugie życie kawy. Naukowcy chcą pozyskać biopaliwo z fusów

Naukowcy z Uniwersytetu w Lancaster w Wielkiej Brytanii pracują nad nowym, oryginalnym wykorzystaniem kawy. Chcą, by dobrze znane amatorom czarnego napoju fusy, można było na masową skalę wykorzystywać do produkcji biopaliwa napędzającego silniki.

 

Zużyte fusy, jako odpady po zaparzeniu kawy, mają wysoką wartość kaloryczną, dzięki czemu idealnie nadają się do ponownego wykorzystania. Dziś w większości trafiają na wysypiska. Tylko niewiele firm próbuje tworzyć na ich bazie biodiesel - proces składa się jednak z długich etapów i jest drogi. Nowa metoda naukowców z Lancaster połączenia dwóch skomplikowanych etapów, znacząco skraca czas i koszty produkcji. 

 

Fusy z kawy można zbierać nie tylko z kawiarni i restauracji, ale także od indywidualnych konsumentów. Niektóre firmy już teraz próbują komercyjnie wykorzystywać biopaliwo z kawy. Część autobusów w Londynie jeździ na paliwie wyprodukowanym przez start up Bio-bean, który łączy mieszkankę oleju napędowego i właśnie biopaliwa. Firma nie informuje o kosztach, chwali się za to ograniczeniem emisji spalin o nawet piętnaście procent.