Trump: Rozmowy z Koreą Północną mogą być sukcesem dla całego świata

Trump: Rozmowy z Koreą Północną mogą być sukcesem dla całego świata
fot. PAP/EPA

Trump dodał: "kto wie, dokąd to zaprowadzi?" i zastrzegł, że nie jest jasne, czy podjęcie przez Stany Zjednoczone rozmów z Pjongjangiem przyniesie jakieś dywidendy.

 

"Miejmy nadzieję, że może to prowadzić do sukcesu dla całego świata, nie tylko dla naszego kraju, ale dla świata. W ciągu najbliższych tygodni i miesięcy zobaczymy, co się wydarzy" - oznajmił.

 

Wcześniej w środę, podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem Trump powiedział, że jest otwarty na rozmowy z Koreą Północną w stosownym czasie i we właściwych okolicznościach, o czym poinformowały służby prasowe południowokoreańskiego prezydenta.

 

Prezydenci ustalili, że rozmowy między Koreą Południową a Koreą Północną mogą doprowadzić do dialogu między Waszyngtonem a Pjongjangiem.

 

Rozmowę tę skomentował Biały Dom, który podkreślił, że prezydent Mun podziękował Trumpowi "za jego przywództwo, które umożliwiło rozmowy" między Seulem a Pjongjangiem.

 

We wtorek delegacje obu państw koreańskich uzgodniły, że przeprowadzą rozmowy na temat złagodzenia napięcia militarnego, poprawy wzajemnych relacji i będą "aktywnie współpracować" podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w lutym w Pjongczangu.

 

Dotąd administracja Trumpa podkreślała, że rozmowy będą mogły się rozpocząć dopiero wtedy, gdy reżim w Pjongjangu zrezygnuje z broni jądrowej.

 

(PAP)