Netanjahu zabiegał o osiedlanie Palestyńczyków na Synaju?

Netanjahu zabiegał o osiedlanie Palestyńczyków na Synaju?
fot.PAP/EPA
Gazeta powołuje się na informacje z czterech oficjalnych źródeł waszyngtońskich, podczas gdy zaprzecza im gabinet Netanjahu; informacje te pokrywają się jednak z innymi doniesieniami z ostatnich miesięcy na temat takiej ewentualności.
 
Jest to także zbieżne z informacjami dotyczącymi planu pokojowego, który przygotowuje administracja prezydenta Donalda Trumpa - pisze "Haarec".
 
Pomysł, który premier Netanjahu miał podsuwać przy kilku różnych okazjach prezydentowi Obamie i sekretarzowi stanu USA, Johnowi Kerry'emu, polegał na podjęciu próby przekonania egipskiego prezydenta Abd el-Fataha es-Sisiego do przekazania Palestyńczykom części terenów na północy pustynnego półwyspu Synaj i przyłączeniu ich do Strefy Gazy. Miałoby to "skompensować" utratę na rzecz Izraela palestyńskich terytoriów na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu Jordanu, podczas gdy założone tam żydowskie osiedla weszłyby formalnie w skład Państwa Izrael.
 
Miałoby to doprowadzić do międzynarodowej legalizacji faktów dokonanych.
 
Waszyngton miał jednak odpowiedzieć na przedstawione mu izraelskie projekty, że ani Kair, ani Palestyńczycy nie są skłonni zaakceptować pomysłu - twierdzi "Haarec".
 
W grudniu ub. roku dziennik "New York Times" ogłosił szczegóły planu pokojowego, nad którym pracuje obecnie Biały Dom i napisał, że Arabia Saudyjska przedstawiła ten pomysł palestyńskiemu prezydentowi Mahmudowi Abbasowi. 
 
(PAP)