Skandal na konkursie piękności... wielbłądów. Zwierzęta zdyskwalifikowano za botoks

Zgodnie z regulaminem konkursu opublikowanym w 2017 roku w zawodach nie mogą uczestniczyć zwierzęta, które są m.in. ogolone i ufarbowane. "Niedozwolone są zmiany naturalnej postaci wielbłąda" - napisano w regulaminie.

 

Botoks wstrzykiwano m.in. w wargi oraz szczęki wielbłądów w celu powiększenia ich pysków - powiedział dziennikowi "The National" Ali Al Mazrouei, przedstawiciel jednej z rodzin zajmujących się hodowlą tych pustynnych zwierząt.

 

"Wielbłąd jest symbolem Arabii Saudyjskiej" - oświadczył główny sędzia zawodów Fawzan al-Madi. "Kiedyś hodowaliśmy go z konieczności, teraz robimy to dla rozrywki" - zaznaczył.

 

Wielbłądzi "konkurs piękności" jest częścią trwającego przez miesiąc w pobliżu Rijadu festiwalu, który rozpoczął się 1 stycznia. W jego programie znajdują się m.in. wyścigi, pokaz wyszkolenia oraz konkurs na najlepsze zdjęcie. Łączne nagrody pieniężne wynoszą 57 mln USD.

 

W ubiegłym roku festiwal przeniesiono "z odległej pustyni na obrzeża saudyjskiej stolicy" - odnotowuje Reuters. Władze szacują, że w tym roku może odwiedzić go nawet ponad 500 tys. ludzi.

 

(PAP)