Przełom w klonowaniu ssaków naczelnych - dwa klony makaka jawajskiego w Chinach

Dwa klony makaka jawajskiego to pierwsze w historii ludzkości sklonowane ssaki naczelne. Efekt przełomowych badań ogłosili naukowcy z chińskiej akademii nauk w Szanghaju. Po ponad dwudziestu latach badań udało się z sukcesem wykorzystać metodę somatycznego transferu jąder, czyli tę , którą w 1996 roku badacze sklonowali słynną owcę Dolly. Wprawdzie kilkanaście lat temu udało się sklonować pierwszą małpkę, ale znacznie prostszą metodą dzielenia zarodków.

 

Zong Zong i Hua Hua zostały stworzone pod koniec ubiegłego roku. Naukowcy najpierw wyhodowali specjalnie spreparowane komórki, z nich rozwinęły się zarodki, a te umieszczono w macicach małpich matek zastępczych.

 

Według naukowców, ich sukces to ogromny krok w technice klonowania. Celem jest - dosłownie - tworzenie zwierząt, które będą miały choroby, na które cierpią ludzie, a później sprawdzanie różnych metod leczenia, w tym leków, zanim te trafią do ludzi.

 

Po raz kolejny pojawia się też pytanie - czy następnym krokiem będzie klonowanie ludzi. Część naukowców twierdzi, że już teraz istnieje technologia pozwalająca stworzyć dwie identyczne jednostki. Ze względów etycznych nikt jednak się tym nie zajmuje - przynajmniej oficjalnie.