Pijawki dla zdrowia. Tradycyjna metoda w służbie nowoczesnej medycyny

Leczenie pijawkami może być dziś remedium na wiele chorób. I nie ma nic wspólnego ze średniowiecznym zabobonem. Polska firma Biogen z Namysłowa prowadzi hodowlę od ponad dwudziestu lat. Eksportuje swój produkt na cały świat, także do renomowanych klinik, bo pijawki wykorzystywane są w bardzo zaawansowanych zabiegach medycznych.

 

Pijawki pomagają w regeneracji małych naczyń krwionośnych po przeszczepach tkanek, a także w leczeniu ran i zakażeń. Ugryzienie pijawki jest bezbolesne. Chwilę później zwierzę wpuszcza do organizmu około trzystu substancji leczniczych. Rozrzedzają one krew, działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, zabijają bakterie, regulują ciśnienie krwi, pracę układu krążenia i podnoszą odporność. Są nawet doniesienia o działaniu antyrakowym.

 

Leczenie pijawkami ludzkość stosuje od niepamiętnych czasów. Pijawki dla ludzi hodowane są w sterylnych warunkach, co zapewnia pełne bezpieczeństwo. Dziś hiroduterapia to jedna z uznanych metod w medycynie. Ale też w sporcie, bo po pijawki coraz częściej sięgają kluby sportowe.