Szef MSZ: Powiązanie dostępu do funduszy z poszanowaniem wartości UE nie jest dobrym podejściem

Szef MSZ: Powiązanie dostępu do funduszy z poszanowaniem wartości UE nie jest dobrym podejściem
fot.PAP/EPA
Na piątek zaplanowany jest nieformalny szczyt UE w Brukseli; jednym z tematów dyskusji mają być przygotowania do stworzenia kolejnego budżetu Unii na okres po roku 2020 roku.
 
Czaputowicz pytany był w tym kontekście w Sygnałach Dnia o pomysł Komisji Europejskiej, by powiązać dostęp do unijnych funduszy z poszanowaniem wartości UE. "My zwracamy uwagę, że na przykład niektóre państwa łamią te wartości w zakresie nie przestrzegania zasad dotyczących deficytu budżetowego. Szkodzi to rozwojowi całej UE, uniemożliwia reformy w tych państwach. Gdyby było to powiązanie, wówczas te państwa też otrzymywałyby mniej pieniędzy. Nie wiem czy to jest dobre podejście" - odparł szef MSZ.
 
Zdaniem Czaputowicza, zasady dostępu do funduszy powinny być takie same dla wszystkich krajów członkowskich UE oraz być określone według jasnych kryteriów. Jego zdaniem, w Polsce praworządność jest przestrzegana i nie należy się obawiać, że Polska straci z tego powodu środki UE. "Myślę, że inne państwa miałaby więcej problemów z wypełnieniem wartości, zasad określonych w UE" - dodał minister.
 
Szef MSZ zapewnił też, że Polska nie zgodzi się na żadne rozwiązania, które mogłyby uderzyć "w Polskich rolników czy polskie regiony". 
 
(PAP)
 
autor: Maciej Zubel