Pjongczan: biegi narciarskie – złoto Bjoergen na 30 km, Kowalczyk 14.

PAP/EPA/FILIP SINGER

Bjoergen wyprzedziła o 1.49,5 Finkę Kristę Parmakoski i o 1.58,9 Szwedkę Stinę Nilsson.

Marit Bjoergen zdobyła w Pjongczangu 15. medal olimpijski w karierze, a ósmy złoty, stając się najbardziej utytułowanym sportowcem w historii zimowych igrzysk. Norweżka wygrała bieg na 30 km techniką klasyczną.

W sumie niespełna 38-letnia Bjoergen zdobyła osiem złotych, cztery srebrne i trzy brązowe krążki. W klasyfikacji multimedalistów pod względem wartości medali dogoniła swoich rodaków - biathlonista Ole Einar Bjoerndalen i biegacz Bjoern Daehlie również po osiem razy stawali na najwyższym stopniu podium. Bjoergen ma jednak lepszy łączny dorobek.

Justyna Kowalczyk zajęła 14. miejsce w biegu na 30 km techniką klasyczną, ostatniej konkurencji igrzysk w Pjongczangu. Najlepsza w historii polska narciarka ma w dorobku pięć medali olimpijskich, które wywalczyła w Turynie, Vancouver i Soczi.

Największy sukces odniosła osiem lat temu w Kanadzie, gdzie sięgnęła po trzy medale, w tym złoty w biegu na 30 km "klasykiem". Złoto wywalczyła także w Soczi - na 10 km stylem klasycznym.