Prezydent Niemiec zaproponował Angelę Merkel na urząd kanclerza

Prezydent Niemiec zaproponował Angelę Merkel na urząd kanclerza

"Zgodnie z artykułem 63 ust. 1 ustawy zasadniczej prezydent w piśmie datowanym na dziś zaproponował Bundestagowi wybór pani Angeli Merkel na kanclerza" - przekazała rzeczniczka szefa państwa.

 

Zaprzysiężenie nowego koalicyjnego rządu, utworzonego przez blok partii chadeckich CDU/CSU oraz socjaldemokratyczną SPD, powinno się odbyć również 14 marca - pisze agencja dpa.

 

Obecnie Merkel kieruje rządem komisarycznym, który po wyborach parlamentarnych z września 2017 roku ma pełnić władzę do czasu sformowania i zaprzysiężenia kolejnego gabinetu. Na czele rządu Merkel stawała dotąd trzykrotnie i za każdym razem był to rząd koalicyjny: w latach 2005-2009 (CDU/CSU i SPD), 2009-2013 (CDU/CSU i liberalna FDP) i 2013-2017 (CDU/CSU i SPD).

 

CDU, CSU i SPD porozumiały się na początku lutego w sprawie utworzenia kolejnej koalicji rządzącej, jednak wynik rozmów koalicyjnych musiał jeszcze zostać zatwierdzony przez członków SPD w wewnątrzpartyjnym referendum. Według ogłoszonych w niedzielę rezultatów tego głosowania powstanie koalicji zaaprobowało 66 proc. jego uczestników.

 

Wybory do Bundestagu odbyły się 24 września. Chadecy najpierw podjęli rozmowy sondażowe na temat koalicji z Zielonymi i FDP, jednak po fiasku tych starań zwrócili się do swojego dotychczasowego partnera, SPD. Zatwierdzenie umowy koalicyjnej przez członków socjaldemokracji kończy najdłuższy okres formowania rządu w historii RFN. (PAP)