Prokuratura prowadzi postępowanie wobec Partii Razem ws. propagowania komunizmu

Prokuratura prowadzi postępowanie wobec Partii Razem ws. propagowania komunizmu
fot. PAP
Woś zapytany w Polsat News, co zrobi prokuratura ws. rzekomego propagowania komunizmu przez Partię Razem, odparł: "rzeczywiście trwa postępowanie, które być może będzie zakończone wnioskiem o delegalizację Partii Razem z racji propagowania właśnie komunizmu".
 
"Spekulacje też są przedwczesne, bo tu trzeba wyjaśnić wszelkie wątpliwości" - zaznaczył wiceminister. "Każdy stan faktyczny jest szczegółowo badany przez prokuratora referenta, który zapoznaje się z tą sprawą" - wskazał.
 
Jak dodał, jeżeli prokurator w toku postępowania "stwierdzi rzeczywiście, że coś jest na rzeczy i powinno się wejść z wnioskiem o delegalizację, to to zrobi". "Natomiast musi mieć dokładnie zbadany stan faktyczny i nikt z nas, nikt z ministrów, nikt z kierownictwa prokuratury przecież nie będzie tego przesądzał do czasu, kiedy nie będzie konkretnej informacji" - wyjaśnił wiceminister.
 
Pytany, na czyj wniosek toczy się postępowanie, Woś odparł, że nie ma takiej informacji.
 
O postępowaniu prokuratorskim, które toczy się wobec Partii Razem, poinformowała w piątek gazeta.pl. "O prześwietlaniu Partii Razem napisał zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand w piśmie do posła Roberta Warwasa z PiS, który chciał wiedzieć, jakie partie są sprawdzane. Okazuje się, że dwie: Partia Razem i Komunistyczna Partia Polski" - podał portal.
 
Art. 13 konstytucji stanowi, że zakazane jest istnienie "partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa". 
 
(PAP)