Sztuczna inteligencja zniszczy ludzkość? Naukowcy alarmują - to może oznaczać zagładę

Za trzydzieści lat świat, jaki znamy, może już nie istnieć. Nie będzie ludzi, nie będzie zwierząt. Będą... roboty. Migrujące maszyny Spot Mini produkcji Boston Dynamics to na razie tylko odważna wizja przyszłości przeniesiona do komputerowej animacji. Artysta Nixolas pokusił się o stworzenie alternatywnej wersji świata, bez fauny, którą zastąpiły dobrze nam dziś znane roboty.

 

Spot Mini to maszyny przypominające psy - wyglądem i sposobem poruszania. Potrafią już radzić sobie z przeszkodami, a nawet z człowiekiem i są dowodem na dynamiczny rozwój robotyki i sztucznej inteligencji.

 

To właśnie sztuczna inteligencja może stać się przekleństwem ludzkości, a nawet przyczyną zagłady. Zagrożenie dostrzegają już największe osobistości nauki, a nawet twórcy nowoczesnych technologii. Szef brytyjskiej firmy AI DeepMind, która przoduje w rozwoju niezwykle inteligentnego oprogramowania, przyznał, że sztuczna inteligencja to niebywała szansa na skok cywilizacyjny, ale też niebezpieczeństwo - jeśli będzie rozwijana bez podstawy etycznej i szanowania wartości nie stanie się dumą człowieka, ale przyczyną jego zagłady.