Obchody 73. rocznicy walk o Kołobrzeg - inscenizacja z ponad 300 rekonstruktorami

W niedzielę o godz. 11, na plaży przy molo rozpocznie się „Bój o Kołobrzeg” - inscenizacja walk żołnierzy Wojska Polskiego w 73. rocznicę ich zakończenia.
 
„Do inscenizacji zgłosiła się rekordowa liczba ponad 300 rekonstruktorów. Prezentowany będzie również oryginalny sprzęt ciężki używany podczas walk o Kołobrzeg w 1945 roku, w tym m.in.: sprawny czołg T-34/85, działo samobieżne SU-57 oraz niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz. 251” – poinformował PAP dyrektor Muzeum Oręża Polskiego Aleksander Ostasz.
 
Główne obchody 73. rocznicy rozpoczną się w piątek przy pomniku Zaślubin Polski z Morzem ślubowaniem młodzieży Ligi Morskiej i Rzecznej. Następnie na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu odbędzie się zgromadzenie patriotyczne z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, Kompanii Zespołu Szkół Morskich, grup rekonstrukcji historycznych, harcerzy oraz mieszkańców miasta.
 
W sobotę w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu odbędzie się „Spotkanie z historią”. Później w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpocznie się koncert z udziałem uczniów szkoły muzycznej i chóru „Cantores Colabregae”.
 
Widowiskowa inscenizacja batalistyczna „Bój o Kołobrzeg” zaplanowana jest na niedzielę, na godz. 11, na plaży przy molo, z którego można będzie ją oglądać.
 
Realizacja widowiska historycznego będzie możliwa dzięki współpracy władz miasta, powiatu i województwa, a także Urzędu Morskiego w Słupsku, Studia Historycznego Huzar, Portowej OSP Tryton, uczestników VIII Rajdu Zaślubin oraz grup rekonstrukcyjnych.
 
(PAP)
 
autor: Inga Domurat