Patrioty coraz bliżej - podpisano umowy offsetowe

Patrioty coraz bliżej - podpisano umowy offsetowe
fot. Darkone, CC BY-SA 2.5

"Umowy offsetowe do programu Wisła podpisane. Transfer technologii wyceniony na prawie miliard złotych wzmocni możliwości polskiego przemysłu obronnego. To już ostatni krok przed podpisaniem umowy na dostawę Systemu Patriot" - napisał Błaszczak.

 

W przyszłym tygodniu jest spodziewane podpisanie umowy na dostawę systemu, który ma być podstawą programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Błaszczak zapowiadał zawarcie jej do końca marca.

 

W latach 2018-22 resort obrony zamierza wydać na obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową 17,1 mld zł.

 

W listopadzie ub. r. Kongres Stanów Zjednoczonych zgodził się na sprzedaż Polsce uzbrojenia, w tym radarów, wyrzutni i pocisków składających się na system Patriot za maksymalnie 10,5 mld dol. (ok. 37 mld zł) w ramach pierwszej z dwóch zakładanych faz dostaw. Poprzedni szef MON Antoni Macierewicz zapowiadał, że na całą transakcję strona polska wyda maksymalnie 30 mld zł. Przedstawiciele MON podkreślali, ze zgoda władz USA dotyczy maksymalnej ceny za wszystkie proponowane Polsce elementy; zapewniali, że wartość umowy będzie niższa.

 

W listopadzie ub. roku Macierewicz mówił też, że przed wprowadzeniem pierwszych zestawów Patriot do polskiego wojska, może ono dysponować już pierwszą, wstępną wersją systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew.

 

(PAP)