Polska wydala rosyjskich dyplomatów. "Decyzja jest wyrazem solidarności Polski z Wielką Brytanią"

Polska wydala rosyjskich dyplomatów. Decyzja jest wyrazem solidarności Polski z Wielką Brytanią
PAP/Paweł Supernak

Czaputowicz poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej o uznaniu za persona non grata 4 dyplomatów rosyjskich w ramach solidarności z Wielką Brytanią po ataku chemicznym na Siergieja Skripala.

 

"Polska podjęła decyzję o uznaniu za persona non grata czterech dyplomatów rosyjskich" - poinformował szef MSZ. Jak mówił, jest to reakcja na próbę otrucia b. pułkownika rosyjskiego wywiadu GRU i brytyjski agenta Siergieja Skripala. "Chcę podkreślić, że decyzja jest wyrazem solidarności Polski z Wielką Brytanią" - podkreślił minister.

 

Dodał, że informacja ta została przekazana ambasadorowi Rosji w Polsce podczas w poniedziałkowego spotkania w MSZ z wiceministrem Piotrem Wawrzykiem.

 

Szef MSZ pytany, ile państw UE zamierza wydalić rosyjskich dyplomatów, oświadczył, że ma pewne dane dotyczące zarówno liczby państw, jak i liczby dyplomatów rosyjskich, którzy zostali poproszeni o ich opuszczenie, ale - jak podkreślił - każdy kraj ma o tym informować indywidualnie.

 

"Moje informacje wskazują, że tu chodzi o, powiedzmy, około 8 państw, niektóre inne rozważają przyłączenie się do tej akcji. Myślę, że niedługo będzie wiadomo, bowiem media będą o tym informować" - dodał minister.

 

(PAP)