Rosja: dzieci płonęły żywcem w makabrycznym pożarze centrum handlowo-rozrywkowego

Dniem żałoby narodowej w Rosji po tragicznym pożarze w Kemerowie będzie najbliższa środa, 28 marca; odpowiedni dekret podpisał we wtorek prezydent Władimir Putin. Wcześniej do żałoby ogłoszonej w Kemerowie przyłączyły się inne regiony Federacji Rosyjskiej.


Zgodnie z prezydenckim dekretem w środę flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztów. W placówkach kulturalnych odwołane zostaną imprezy rozrywkowe, a w kanałach telewizyjnych - programy tego rodzaju.

 

Trzydniowa żałoba trwa w obwodzie kemerowskim po niedzielnym pożarze w centrum handlowo-rozrywkowym Zimowa Wiśnia. Zginęły tam - według oficjalnego bilansu - 64 osoby, w tym prawdopodobnie aż 41 dzieci. Takie szacunki podają bliscy ofiar i media, powołujące się na źródła w administracji lokalnej.

 

Od poniedziałku do żałoby w Kemerowie przyłączyły się inne regiony. Żałobę ogłosiły władze Inguszetii, Jekaterynburga, Kraju Nadmorskiego, Republiki Buriacji, Jakucka, a także inne miasta i obwody Rosji.

 

Putin przyjechał we wtorek do Kemerowa. W mieście od ponad ośmiu godzin trwa wiec z udziałem kilku tysięcy mieszkańców. Zgromadzeni zażądali dymisji władz lokalnych i prawdziwych informacji o ofiarach i przebiegu śledztwa.

 

Pożar wybuchł w niedzielę w centrum handlowo-rozrywkowym, rozprzestrzeniając się od czwartej kondygnacji, gdzie znajdowały się atrakcje dla dzieci i sale kinowe. Świadkowie przekazali, że nie zadziałał alarm przeciwpożarowy, a wyjścia ewakuacyjne były zamknięte. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował o wielu naruszeniach w eksploatacji obiektu.

 

Z Moskwy Anna Wróbel

 

(PAP)