Robot do zadań specjalnych. W Finlandii uczy dzieci języków

Elias to nowy nauczyciel języków obcych w szkole w południowej w Finlandii. Ma nieskończoną cierpliwość, nigdy nie krytykuje dzieci, a za dobrą odpowiedź może nawet zatańczyć... "Gangnam Style".

 

Robot Elias testowany jest w ramach rocznego programu pilotażowego nowych form edukacji, jeszcze bardziej angażujących i motywujących dzieci do nauki.

 

Sympatyczna maszyna jest w stanie zrozumieć i mówić w dwudziestu trzech językach. Specjalistyczne oprogramowanie pozwala robotowi dostosować się do umiejętności uczniów i tak pokierować ich uwagą, by ci wręcz sami chcieli uczyć się nowych słówek.

 

Elias komunikuje się z dziećmi po fińsku lub angielsku. Dla nich jest kolegą, a dla nauczycieli potężnym źródłem informacji - sam rozpoznaje bowiem umiejętności uczniów i automatycznie dostosowuje pytania, przekazując opiekunom na bieżąco dane o postępach i możliwych problemach.

 

Szkoły w Finlandii wykorzystują też małe humanoidalne roboty do przyjaznej dzieciom nauki matematyki. Nauczyciele nie muszą się jednak bać o swoją przyszłość, bo choć roboty wykonują za nich część pracy, jednego na pewno nie potrafią - utrzymać dyscypliny i porządku w klasie.