W archidiecezji katowickiej trwa zbiórka na budowę ośrodka dla sierot z Aleppo

W archidiecezji katowickiej trwa zbiórka na budowę ośrodka dla sierot z Aleppo
fot.PAP/EPA
Akcję zainicjowali franciszkanie z Katowic-Panewnik. To oni także koordynują pomoc sierotom z Aleppo, których w tym syryjskim mieście jest ok. 30 tys. Zbiórka na budowę specjalnego ośrodka rehabilitacji dla osieroconych dzieci potrwa do 5 czerwca.
 
Pieniądze na ten cel są zbierane także w pierwszą niedzielę po Wielkanocy - czyli Niedzielę Miłosierdzia - przed kościołami archidiecezji, w ramach inicjatywy „Śląskie - Dzieciom z Aleppo”.
 
„Gwarancją tego, że konieczny ośrodek powstanie, są posługujący tam franciszkanie. Koszt budowy tego ośrodka, wraz z całym zapleczem terapeutycznym dla kilkudziesięciu tysięcy wojennych sierot, wynosi 3,5 mln zł” – mówił abp Skworc, zachęcając do wsparcia tej inicjatywy.
 
„Gorąco polecam waszej ofiarności ten cel, który będzie służyć wyzwoleniu dzieci z wojennej traumy, a więc ostatecznie sprawie pokoju w rodzinie ludzkiej" – napisał w specjalnym komunikacie.
 
Także Caritas Archidiecezji Katowickiej udostępnia swoje konto dla wpłat na rzecz tych dzieci: 90 1560 1111 0000 9070 0011 6398. Jako tytuł wpłaty konieczny jest dopisek „Śląskie Dzieciom Aleppo”.
 
W sobotę w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach abp Skworc przewodniczył mszy z udziałem przedstawicieli Caritas z archidiecezji. W homilii zachęcał wszystkich do aktywności charytatywnej. Przypomniał także konkretne działania, które podejmuje Caritas. „Dziś szczególnie czynimy te symboliczne gesty w kierunku dzieci z Aleppo” – mówił. Wspomniał także o konieczności modlitwy o pokój dla Syrii i całego świata. „Niech też nie zamilknie wołanie o postulowane przez Kościół i Caritas korytarze humanitarne” - apelował.
 
(PAP)
 
autor: Krzysztof Konopka