Zofiówka wstrzymuje prace do końca akcji ratunkowej. Prokuratura wszczyna śledztwo

W wypadku zginęło dwóch górników, trzech jest ciągle poszukiwanych. Dwaj inni – wyprowadzeni z kopalni po wstrząsie przez ratowników – trafili do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

 

Informację o wszczęciu postępowania przekazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska. Jak powiedziała, postępowanie wszczęto pod kątem art. 165 par. 1 pkt 5 oraz par. 2 i par. 4 tego samego artykułu oraz art. 220 par. 2 Kodeksu karnego.

 

Chodzi o nieumyślne sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób oraz mienia w wielkich rozmiarach – przy działaniu w okolicznościach szczególnie niebezpiecznych – czego skutkiem jest śmierć i uszczerbek na zdrowiu. Drugi przepis mówi natomiast o nieumyślnym niedopełnieniu obowiązków w zakresie bhp.

 

"To standardowa kwalifikacja przy tego typu zdarzeniach. Na chwilę obecną nie mamy oczywiście ustaleń, że istotnie doszło naruszenia jakichś środków ostrożności ze strony kopalni, natomiast wszystkie okoliczności będą badane" – zaznaczyła prok. Smorczewska.

 

(PAP)