Warszawa: sobota pod znakiem zgromadzeń - m.in. obrońców demokracji, solidarnych z niepełnosprawnymi i... myśliwych

Wystąpienia uczestniczki Powstania Warszawskiego Wandy Traczyk-Stawskiej oraz filmu z przesłaniem od osób niepełnosprawnych i ich opiekunów protestujących w Sejmie – można spodziewać się na „Marszu Wolności”, który po południu przejdzie ulicami Warszawy.
 
Organizowany przez Platformę Obywatelską, Nowoczesną i Komitet Obrony Demokracji „Marsz Wolności” rozpocznie się w sobotę o godz. 13 na Rondzie de Gaulle’a, następnie przejdzie Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy. Tam zakończy go koncert z udziałem polskich muzyków.
 
Na trasie marszu ustawione zostały dwie sceny. Jak wynika z programu manifestacji, który poznała PAP, na pierwszej z nich, ustawionej na Rondzie de Gaulle’a uczestników zgromadzenia powitają m.in. lider PO Grzegorz Schetyna, były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński oraz aktorzy: Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak i Andrzej Seweryn.
 
Druga scena została usytuowana na Placu Zamkowym. Tam wystąpienia podzielono na cztery części. W pierwszej z nich, głos zabiorą: Grzegorz Schetyna, przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer oraz przedstawiciele KOD. Przewidziano też przemówienia: b. prezesa TK Jerzego Stępnia, b. I Prezesa Sądu najwyższego prof. Adama Strzębosza oraz prof. Marcina Matczaka.
 
Zaplanowano też wystąpienie Wandy Traczyk-Stawskiej, która w piątek chciała się spotkać z protestującymi od ponad trzech tygodni w Sejmie niepełnosprawnymi i ich rodzicami, lecz nie została wpuszczona. Szef Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka przekonywał w piątek, że stało się tak na skutek nieporozumienia.
 
Wyświetlony zostanie też krótki film z przesłaniem od protestujących. W tej części wydarzenia głos zabiorą posłanki PO: b. działaczka opozycji demokratycznej z czasów PRL Henryka Krzywonos oraz Monika Wielichowska.
 
W czwartej części wystąpią: prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz oraz kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski.
 
Marsz został zgłoszony do stołecznego ratusza na 50 tysięcy uczestników. Sama Platforma przywiezie do Warszawy 100 autokarów z uczestnikami; ok. kilkadziesiąt autokarów wynajął Komitet Obrony Demokracji. W sumie to około 7-7,5 tysięcy ludzi.
 
To już trzecie tego typu wydarzenie organizowane przez opozycję. Dwa lata temu marsz opozycji i KOD "Jesteśmy i będziemy w Europie" zgromadził - według szacunków stołecznego ratusza - 240 tys. osób, według policji - w kulminacyjnym momencie wzięło w nim udział 45 tys. ludzi. Przed rokiem w "Marszu Wolności" PO, w kulminacyjnym momencie demonstrowało - zdaniem policji - ok. 12 tys. osób. Ratusz podał z kolei liczbę ponad 90 tys. uczestników manifestacji. 
 
(PAP)