Meksyk: aresztowano żonę bossa najpotężniejszego kartelu narkotykowego

Meksyk: aresztowano żonę bossa najpotężniejszego kartelu narkotykowego
Tomas Castelazo/CC
Żona Nemesio Oseguery Cervantesa, alias "El Mencho", została aresztowana w sobotę wieczorem w Guadalajarze, stolicy stanu Jalisco na zachodzie kraju - poinformował minister spraw wewnętrznych Alfonso Navarrete Prida.
 
"Ta kobieta jest prawdopodobnym administratorem majątku grupy przestępczej" i dlatego zostanie objęta postępowaniem sądowym - wskazał.
 
Podczas tej samej operacji, która odbyła się bez przemocy, siły zbrojne aresztowały podejrzanego, przedstawianego jako Gerardo "N", uważanego za jednego z głównych przywódców CJNG w stanach Guanajuato i Michoacan de Ocampo, w środkowej części kraju - podaje agencja AFP. Mężczyzna ten jest podejrzany o zabójstwa policjantów oraz członków rywalizujących z CJNG karteli; o jego ekstradycję za morderstwo z 2002 roku w Oregonie wystąpiły Stany Zjednoczone.
 
Dzięki zatrzymaniom władze przejęły 270 kg kokainy na południu Meksyku.
 
Siły bezpieczeństwa w Guadalajarze, drugim co do wielkości mieście w kraju, zostały ostrzeżone, żeby zapobiec ewentualnym represjom ze strony kartelu.
 
Według szacunków meksykańskiego rządu kartel prowadzony przez "El Mencho" zgromadził fortunę w wysokości 50 miliardów dolarów. Ma silną pozycję w dziewięciu z 31 stanów kraju i ma powiązania z organizacjami przestępczymi w Stanach Zjednoczonych, Europie, Azji i innych krajach Ameryki Łacińskiej.
 
W ostatnich latach kartel Jalisco Nueva Generacion nie wahał się atakować celów wojskowych i policyjnych - zwraca uwagę AFP. W 2015 roku członkowie tej grupy przestępczej zabili 20 żołnierzy i policjantkę podczas ataku na śmigłowiec wojskowy. 
 
(PAP)