Autonomia Palestyńska rozważa otwarcie placówki w Wilnie

Autonomia Palestyńska rozważa otwarcie placówki w Wilnie
fot.PAP/EPA
Według ministra cytowanego w czwartek przez agencję BNS kwestia otwarcia ambasady zostanie omówiona podczas wizyty w Autonomii Palestyńskiej premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa w drugiej połowie czerwca.
 
"Rozważamy możliwość otwarcia ambasady w krajach bałtyckich. Zastanawiamy się, które z trzech państw wybrać i, oczywiście, Litwa, będąca liderem w wśród trzech krajów, jest kandydatką" - powiedział minister al-Maliki. Dodał, że "być może premier Litwy przekona nas do podjęcia takiej decyzji".
 
Al-Maliki odnotował, że "żadne z państw arabskich nie posiada w krajach bałtyckich swego przedstawicielstwa". Wskazał, że "moglibyśmy stać się pomostem pomiędzy państwami bałtyckimi, a państwami arabskimi i przekonać inne kraje arabskie do otwarcia tu swych ambasad".
 
BNS przypomina, że Litwa nie uznaje państwa palestyńskiego, dlatego palestyńskie przedstawicielstwo oficjalnie miałoby niższą rangę i prawdopodobnie nazywałoby się Biurem Stosunków Palestyny w Litwie.
 
Grupa litewskich dziennikarzy przebywa obecnie w Autonomii Palestyńskiej i Izraelu. Premier Skvernelis złoży wizytę w Autonomii i Izraelu w dniach 18-20 czerwca. Zaplanowane jest spotkanie premierów Litwy i Autonomii Palestyńskiej w Betlejem, poprzedzi je spotkanie Skvernelisa z prezydentem i premierem Izraela i przewodniczącym parlamentu.
 
Według al-Malikiego podczas wizyty premiera Litwy planowane jest omówienie aktywizacji współpracy w dziedzinie turystyki i szkolnictwa wyższego. Skvernelis ma też usłyszeć prośbę o uznanie państwa palestyńskiego przez Litwę.
 
(PAP)