Ruda Śląska przyłączyła się do apelu w sprawie tzw. ustawy antyodorowej

Ruda Śląska przyłączyła się do apelu w sprawie tzw. ustawy antyodorowej
fot. PAP/Artur Reszko
Akcję zbierania podpisów pod adresowaną do rządu i parlamentarzystów petycją w tej sprawie zainicjował 25 kwietnia samorząd Siemianowic Śląskich, gdzie wcześniej doszło do kolejnego już pożaru w zakładzie recyklingu odpadów. Mieszkańcy od dawna skarżą się także na uciążliwe zapachy, których źródłem jest składowisko. Dotąd petycję podpisało w internecie ponad 800 osób. Podpisy są zbierane do 13 czerwca.
 
W środę Ruda Śląska przyłączyła się do apelu o wprowadzenie w Polsce rozwiązań prawnych, umożliwiających samorządom skuteczną walkę z uciążliwościami zapachowymi. "Samorządy muszą mieć skuteczne narzędzia, aby rozwiązywać te problemy; obecne prawo takich narzędzi nam nie daje. Dlatego zachęcam mieszkańców do włączenia się w akcję Siemianowic Śląskich i podpisanie petycji" – wyjaśniła prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.
 
„Uciążliwości zapachowe generowane przez zakłady przemysłowe oraz punkty zagospodarowania odpadów są często miejscami występowania konfliktów społecznych, które z powodu braku podstaw prawnych, odpowiednich przepisów regulujących kwestie uciążliwości są trudne, a wręcz niemożliwe do rozwiązania. (…) Apelujemy do Pana Premiera o rozpoczęcie pilnych prac legislacyjnych, których efektem będzie wdrożenie regulacji prawnych oraz procedur postępowania, pozwalających na szybkie i efektywne ograniczenie odorów, będących utrapieniem wielu gmin i miast w Polsce” – czytamy w petycji.
 
Akcję zbierania podpisów pod apelem w sprawie ustawy antyodorowej koordynują władze Siemianowic Śląskich. "Kwestia czystego powietrza i uciążliwości odorowych nie jest problemem o charakterze lokalnym, ale całego regionu, a w przypadku bezpieczeństwa ekologicznego – problemem ogólnopolskim" – uważa prezydent tego miasta Rafał Piech.
 
Mieszkańcy Rudy Śląskiej, którzy chcą podpisać petycję, mogą zrobić to do 13 czerwca w biurze obsługi mieszkańców Urzędu Miasta. Można też podpisać ją w internecie pod adresem https://www.petycjeonline.com/w_sprawie_ustawy_odorowej. Apel wraz z podpisami popierających go osób zostanie przekazany premierowi Mateuszowi Morawieckiemu przez delegację samorządowców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
 
Apel dotyczy "podjęcia działań związanych z wdrożeniem procedur, które pozwolą na szybkie opracowanie na szczeblu centralnym odpowiednich regulacji prawnych wyposażających jednostki samorządu terytorialnego w odpowiednie instrumenty i środki prawne, pozwalające na skuteczną walkę z uciążliwościami zapachowymi". Autorzy petycji oceniają, że bez wsparcia organów centralnych miasta są praktycznie bezsilne w walce z nimi. "Gmina ma ograniczone możliwości działania, a wręcz można stwierdzić, iż praktycznie nie może nic zrobić w wyeliminowaniu tego typu zjawisk" - napisano.
 
Jak poinformował w końcu kwietnia br. PAP rzecznik Ministerstwa Środowiska Aleksander Brzózka, w resorcie trwają prace nad ustawą. „Zależy nam, aby je zakończyć jak najszybciej, ale również na bardzo dobrym przygotowaniu tego dokumentu. Dlatego nie sposób na razie wskazać precyzyjnie daty zakończenia prac” – powiedział wówczas rzecznik. 
 
(PAP)