Polski łazik marsjański najlepszy na świecie. Sukces studentów z Politechniki Częstochowskiej

Polacy zdominowali zawody robotów marsjańskich, zorganizowane na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Na podium University Rover Challenge stanęły aż dwie drużyny z polski - pierwsze miejsce zajął team z Politechniki Częstochowskiej, a trzecie z Politechniki Świętokrzyskiej. A to nie wszystko, bo w pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze studenci z Politechniki Łódzkiej i z Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Młodzi naukowcy z Polski są wyjątkowo silni na polu łazików marsjańskich. Trzy lata temu wygrała drużyna z Rzeszowa, z kolei Częstochowianie w roku ubiegłym zajęli miejsce trzecie. Tym razem wspięli się na pierwsze.

 

Ich łazik otrzymał tytuł najlepszego marsjańskiego pojazdu tego typu na świecie pokonując trzydzieści dwa inne pojazdy. Podczas rywalizacji na pustyni musiał sprostać najtrudniejszym wyzwaniom, przypominającym te, przed jakimi stają łaziki na Czerwonej Planecie. Należy do nich m.in. sprawne przemieszczanie się w trudnym terenie, obsługa lądownika i poszukiwanie oznak życia.

 

Wygrana w zawodach dla drużyny z Częstochowy oznacza nie tylko spory zastrzyk gotówki, ale daje również możliwość zaprezentowania łazika na wielkiej międzynarodowej konwencji marsjańskiej, zaplanowanej na sierpień.