Od 1 lipca można składać wnioski o 300 zł na szkolną wyprawkę

MRPiPS szacuje, że wnioski o wsparcie 300+ złoży 3 mln 400 tys. rodzin. "Koszt w skali kraju to 1 mld 400 mln zł. Jesteśmy już przygotowani, aby te środki do samorządów zostały przekazywane" – zapewniła Rafalska.
 
Minister wskazała, że podanie o wyprawkę szkolną "Dobry start" należy składać w urzędach gmin, w MOPS lub wydziałach świadczeń, czyli tam, gdzie do tej pory rodzice składali wnioski na świadczenia "Rodzina 500+".
 
Szefowa resortu rodziny zaapelowała do rodziców, aby nie odkładać składania wniosków. "Jeżeli wnioski będą składane we wrześniu, to okres, który samorząd ma na wykonanie wypłaty, wynosi 2 miesiące" - powiedziała.
 
Poinformowała, że ze świadczenia mogą korzystać rodziny zastępcze. W tym przypadku wniosek może być składany tylko osobiście. Termin składania rozpoczyna się z początkiem sierpnia.
 
Rafalska zapewniła, że samorządy mają zagwarantowane środki na obsługę tego świadczenia. Za obsługę jednego wniosku dostaną 10 zł. "Myślę, że to dobra wycena" - powiedziała. Zaznaczył, że samorządy mogą przeznaczyć, co najmniej 80 proc. środków na "koszty osobowe". "Chcielibyśmy, aby była możliwość dodatkowego zatrudnienia lub dodatkowego motywowania osób, które będą bardzo mocno obciążone pracą" - wyjaśniła.
 
(PAP)