Indonezja: Zatonął prom, na pokładzie było 200 osób

Indonezja: Zatonął prom, na pokładzie było 200 osób
PAP/EPA/DEDI SINUAJI

Zgodnie z oświadczeniem szefa indonezyjskich służb poszukiwawczo-ratowniczych do wydobycia wraku potrzebna będzie pomoc międzynarodowa.

 

Tylko 18 pasażerów promu zostało uratowanych po jego zatonięciu 17 czerwca. Jednostka płynęła z około 200 osobami na pokładzie - to liczba pięciokrotnie wyższa niż ta, na którą prom był obliczony. Dotychczas władze potwierdziły śmierć czterech osób, ponieważ tylko ich ciała znaleziono.

 

W niedzielę indonezyjskie służby ratownicze podały, że jest możliwe, iż prom leży na głębokości ok. 490 metrów. Według władz ciała większości ofiar prawdopodobnie są wewnątrz statku. Dotychczas nie poinformowano, czy wśród pasażerów byli cudzoziemcy.

 

Był to prawdopodobnie najtragiczniejszy wypadek transportowy w archipelagu wysp indonezyjskich od ponad dekady. W kraju tym, na który składa się ponad 17 tys. wysp, często dochodzi do katastrof promów ze względu na słabe przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa. Jezioro Toba jest jedną z atrakcji turystycznych Indonezji; ma 1900 km kwadratowych powierzchni i jest największym jeziorem wulkanicznym na świecie. Atrakcję tę indonezyjskie władze aktywnie promują - zarówno wśród obywateli, jak i turystów zagranicznych.

 

(PAP)