Rosja: Sąd przedłużył Nawalnemu okres warunkowego zawieszenia kary

Rosja: Sąd przedłużył Nawalnemu okres warunkowego zawieszenia kary
fot. PAP/EPA

O wydłużenie tego okresu do 8 lipca 2019 roku zwróciły się do sądu służby więzienne. Powołały się na to, że Nawalny w ostatnim czasie trzy razy został ukarany administracyjnie. Polityk został bowiem postawiony przed sądem i skazany na areszt za udział w demonstracjach, które nie uzyskały zezwolenia władz.

 

Sąd przychylił się w poniedziałek do wniosku służb więziennych. Niezależna telewizja Dożd odnotowuje, że informacja o decyzji sądu ukazała się na elektronicznej tablicy informacyjnej w budynku, zanim jeszcze sędzia zaczęła ogłaszać tę decyzję.

 

Na rozprawie nie była obecna obrończyni Nawalnego Olga Michajłowa. Prosiła ona o przeniesienie terminu rozprawy, na co sędzia się nie zgodziła i wyznaczyła adwokata z urzędu. Nawalny ze swej strony zgłosił zastrzeżenia do adwokata z urzędu i do sędzi; oba jego wnioski zostały oddalone.

 

Zgodnie z decyzją sądu Nawalny będzie musiał meldować się służbom więziennym w każdy poniedziałek miesiąca z wyjątkiem sytuacji, gdy poniedziałek jest dniem świątecznym.

 

W lutym 2017 roku sąd w Kirowie wydał wyrok skazujący w powtórzonym procesie w sprawie domniemanych defraudacji na szkodę spółki Kirowles. Nawalny został skazany na pięć lat więzienia z zawieszeniem na rok i pięć miesięcy. Termin zawieszenia mijał w lipcu.

 

Popełnienie naruszenia w trakcie okresu zawieszenia wykonania kary może skutkować zamienieniem kary warunkowej na pozbawienie wolności i skierowaniem Nawalnego do odbywania wyroku w kolonii karnej.

 

(PAP)