Sąd Najwyższy uchylił kalifornijską ustawę o reklamowaniu aborcji

Sąd Najwyższy uchylił kalifornijską ustawę o reklamowaniu aborcji
fot.PAP/EPA
Kliniki otaczające troską kobiety w ciąży twierdziły, że prawny przymus reklamowania praktyk, z którymi się nie zgadzają, narusza ich prawo do wolności słowa. Ich zdaniem prawny przymus do mówienia o czymś jest na ogół niekonstytucyjny, chyba że rząd chce w ten sposób zapobiec jakimś poważnym szkodom.
 
Kontrowersyjna ustawa z Kalifornii weszła w życie w 2016 roku. Wymagała aby państwowe placówki medyczne dla kobiet ciężarnych informowały o dostępności antykoncepcji, aborcji i opieki prenatalnej za darmo lub po niewielkich kosztach. Władze Kalifornii twierdziły wprowadzając ustawę, że ubogie kobiety powinny być poinformowane o wszystkich swoich możliwościach po zajściu w ciążę.
 
Prawo do aborcji na życzenie jest w USA zagwarantowane konstytucyjnie od 1973 roku. Amerykanki poddają się jej z różnych powodów - nie tylko wtedy, gdy istnieją poważne zdrowotne przesłanki do przerwania ciąży, ale gdy tak postanowią np. w wyniku trudnej sytuacji finansowej.
 
W Kalifornii, gdzie zabieg aborcji można zrobić praktycznie "od ręki", istnieje ok. 200 klinik dla kobiet ciężarnych - podała agencja Reutera. 
 
(PAP)