Odra powraca do Polski. Kwarantanna w szpitalu w Kielcach

W szpitalu powołano sztab kryzysowy. Na jego czele stanął dyrektor lecznicy Andrzej Domański, który podjął decyzję, że od godz. 7 w czwartek SOR w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym wstrzymuje przyjmowanie pacjentów.

 

"Nie jesteśmy w stanie w tym momencie zapewnić wymaganej przepisami NFZ obsady kadrowej na SOR-ze. Co prawda kwarantanna dotyczy także pracowników innych oddziałów, ale tam na dzisiaj nie ma zagrożenia związanego z brakiem obstawy kadrowej. Dlatego podjęto decyzję dotyczącą tylko SOR-u. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i w zależności od rozwoju wypadków będziemy podejmowali dalsze kroki" – mówiła Mazur-Kałuża.

 

Po ogłoszeniu decyzji przez sztab kryzysowy szpitala odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym wzięli udział m.in. wojewódzki i powiatowy inspektorzy sanitarni oraz wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii. "Podjęliśmy decyzję, że pracowników szpitala, którzy nam udowodnią, że byli szczepieni, przywrócimy do pracy. Uznamy w takim przypadku, że te osoby powinny być odporne na tę chorobą i nie powinny zachorować" – powiedziała PAP Grażyna Majewska, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kielcach.

 

"Po tym posiedzeniu otrzymaliśmy ustną deklarację, że mniejsza liczba pracowników zostanie objęta kwarantanną. W świetle powyższej obietnicy dyrektor szpitala uznał, że nie ma zagrożenia dotyczącego braku obsady na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. W związku z tym w najbliższych godzinach nie będzie wprowadzonej przerwy w udzielaniu świadczeń na tym oddziale" – zapewniła Mazur-Kałuża.

 

(Superstacja/PAP)