Premier Morawiecki zadowolony z unijnego kompromisu ws. migrantów

Premier Morawiecki zadowolony z unijnego kompromisu ws. migrantów
fot. PAP

Szefowie państw i rządów ustalili, że uchodźcy z takich centrów będą podlegali relokacji do innych krajów, ale nie będzie kwot dla żadnego z państw, a rozdział będzie się odbywał na zasadzie dobrowolności. Gwarancji w tej sprawie domagała się Polska i kilka innych krajów unijnych m.in. z Grupy Wyszehradzkiej.

 

Ponadto szczyt poparł ustanowienie ośrodków dla osadzania migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym w krajach Afryki Północnej. Szefowie państw i rządów uzgodnili też kwestie finansowania funduszu na rzcz Afryki, w którym brakowało 500 mln euro.

 

Po ponad 2 latach trudnych dyskusji, kontrowersji i nacisków, cała EU28 jednomyślnie przyjęła stanowisko Polski i Grupy Wyszehradzkiej - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki po tym, gdy unijnym przywódcom na szczycie udało się porozumieć ws. migracji


"Po ponad 2 latach trudnych dyskusji, kontrowersji i nacisków, cała EU28 jednomyślnie przyjęła stanowisko Polski i V4: +NIE+ dla przymusowej relokacji, a o reformie +Dublina” tylko jednomyślnie+ - napisał Morawiecki w piątek nad ranem na Twitterze.

 

(PAP)