Hiszpania: entuzjaści i przeciwnicy walki byków na Sanfermines w Pampelunie

Atrakcją Sanfermines są "encierros" - organizowane każdego przedpołudnia na obszarze paru zamkniętych ulic Pampeluny gonitwy, podczas których kilkuset młodych ludzi ucieka przed bykami szkolonymi do walki aż na plac corridy. Tam po południu torreadorzy popisują się swym kunsztem w zabijaniu tych zwierząt.

 

W czwartek, w przeddzień rozpoczęcia Sanfermines liczni aktywiści stowarzyszeń obrońców praw zwierząt AnimaNaturalis i PETA demonstrowali przed budynkiem Rady Miejskiej Pampeluny przeciwko "brutalnemu publicznemu masakrowaniu byków". "Każdego dnia tej fiesty byki są zabijane i skazywane na powolną agonię" - wskazali organizatorzy protestu.

 

Skandowali w pięciu językach - hiszpańskim, baskijskim, angielskim, włoskim i arabskim: "Niech żyją Sanfermines bez okrucieństwa!", "Tortury to nie sztuka ani przejaw kultury!".

 

Tym razem, jak pisze hiszpańska agencja prasowa EFE, po zeszłorocznych przypadkach "machistowskich incydentów i agresji wobec kobiet", do której doszło z udziałem grupy młodych mężczyzn, nad bezpieczeństwem uczestników Sanfermines będzie czuwać 2 900 agentów policji.

(PAP)