40 miejsc przeszukanych przez służby w zw. z mafią paliwową

Wspólna akcja służb dotyczyła śledztwa związanego z mafią paliwową - w poniedziałek przeszukano siedziby kilkunastu firm zajmujących się obrotem biopaliwami i komponentami biopaliw, podejrzewanych o udział w działaniach przestępczych, m.in. wyłudzeniach podatków - podał PAP rzecznik gdańskiej prokuratury.
 
"Przeszukania obyły się na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, a ich celem było zabezpieczenie dokumentów i różnego rodzaju przedmiotów związanych z obrotem biopaliwami i komponentami do tych paliw" - powiedział PAP rzecznik.
 
Wyjaśnił, że podjęte w poniedziałek przez CBA, UC-S i ITD działania wynikają ze śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. "To wielowątkowe i transgraniczne śledztwo szczecińskiej delegatury CBA, które dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej działającej od listopada 2015 roku do marca 2017 r. w całym kraju" - mówił PAP prok. Załęski.
 
Według śledczych z CBA grupa miała dopuścić się nadużyć w podatku VAT, akcyzowym i opłacie paliwowej. "Działania te miały według naszych wyliczeń narazić Skarb Państwa na straty w łącznej wysokości ponad 70 mln zł" - podał rzecznik.
 
Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA powiedział PAP, że w ogólnopolskiej akcji brali udział agenci Biura z kilku delegatur. "W naszym śledztwie, prowadzonym od września 2017 r. doszło do etapu zabezpieczenia dokumentów i przeszukań w podejrzewanych przez nas o przestępstwa firmach. Nie było jeszcze działań dotyczących konkretnych osób" - powiedział PAP Brodowski.
 
Dodał, że oprócz prokuratury i ITD, w działaniach współpracowały trzy urzędy celno-skarbowe: zachodniopomorski, dolnośląski i opolski; działania na tym etapie śledztwa CBA dotyczyły kilkunastu firm.
 
(PAP)