Resort środowiska chce informacji ws. inwestycji w Puszczy Noteckiej

Resort środowiska chce informacji ws. inwestycji w Puszczy Noteckiej
Radomil/CC
Według medialnych doniesień, budynek ma liczyć 14 nadziemnych kondygnacji i będzie miał kilkudziesięciometrową wieżę. W obiekcie znaleźć się ma blisko 50 mieszkań; na stałe w budynku mieszkać ma ok. 100 osób i 10 osób obsługi. Inwestorem jest poznańska spółka D.J.T.
 
Jak poinformował PAP rzecznik Ministerstwa Środowiska Aleksander Brzózka, resort wystąpił za pośrednictwem Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska do RDOŚ w Poznaniu o wszelką dokumentację dotyczącą realizowanego w Puszczy Noteckiej przedsięwzięcia.
 
"Przekazywana dokumentacja poddawana jest analizie. Sądzę, że w najbliższym czasie będziemy mogli przekazać więcej informacji dotyczących ewentualnych dalszych kroków w tej sprawie" – powiedział PAP rzecznik.
 
Aleksander Brzózka nie chciał na razie mówić, pod jakim kątem analizowana jest dokumentacja i jakich decyzji można się spodziewać w związku z prowadzonym przedsięwzięciem.
 
Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze podało w poniedziałek, że inwestorem jest D.J.T. Sp. z o.o. z Poznania, której prezesem jest Dymitr Paweł Nowak. Według informacji stowarzyszenia, raport stwierdzający brak wpływu inwestycji na środowisko napisały osoby z fundacji Fauna Polski; w radzie nadzorczej tej fundacji zasiada ojciec prezesa tej firmy.
 
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu wydała w 2015 roku postanowienie uzgadniające warunki realizacji przedsięwzięcia na obszarze Natura 2000 oraz decyzję określającą warunki prowadzenia robót na terenach cennych przyrodniczo. Ocenę oddziaływania inwestycji na środowisko oparto na raporcie, z którego wynikało, że inwestycja nie będzie znacząco negatywnie oddziaływała na obszar Natura 2000.
 
Jak podały media jednym z autorów raportu jest prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który zasiada w radzie fundacji Fauna Polski wraz z ojcem inwestora. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" prof. Tryjanowski podkreślił, że "to nie twórcy raportu wydają pozwolenie na budowę", zaś fakt znajomości z inwestorem nie oznacza, że raport jest nierzetelny.
 
Z kolei portal niezalezna.pl podał, że prof. Tryjanowski, który był jednym z autorów raportu na temat oddziaływania inwestycji na środowisko naturalne w Puszczy Noteckiej niedawno protestował przeciwko wycince w Puszczy Białowieskiej.
 
Money.pl poinformował w poniedziałek, że ojciec prezesa D.J.T., Michał Paweł Nowak to "twórca odzieżowej marki Solar, który w 2013 r. wycofał się z przedsięwzięcia. W tym samym roku z rady nadzorczej wycofał się jego syn Dymitr, który deklarował chęć poświęcenia się karierze architekta". 
 
(PAP)