Chiny - weteran ruchu prodemokratycznego skazany na 13 lat więzienia

Chiny - weteran ruchu prodemokratycznego skazany na 13 lat więzienia
fot.PAP/EPA
Sąd ludowy w Wuhan, w prowincji Hubei w środkowej części kraju, uznał Qina za winnego "podważania władzy państwowej" - poinformowano w wydanym komunikacie.
 
Qin odmówił "współpracy z sądem" i przez cały proces milczał - powiedział AFP adwokat Lin Qilei.
 
Były prawnik Qina, Ma Lianshun, ocenił, że wysuwane wobec jego dawnego klienta zarzuty najprawdopodobniej odnoszą się do tekstów Qina, które publikował w internecie i poza Chinami. "To nie jest działalność kryminalna. Omawiał (w tych tekstach) drogę, jaką Chiny mogą podążyć i właściwe w tym celu metody, co mieści się w granicach wolności słowa" - podkreślił Ma.
 
Frances Eve z pozarządowej organizacji Chińscy Obrońcy Praw Człowieka powiedziała z kolei, że "władze nie zdołały zebrać dowodów przeciwko Qinowi mimo trzyletniego dochodzenia". "Cała lista nadużyć w jego przypadku, od wymuszonego zniknięcia, przez długi pobyt w areszcie, karanie jego żony na zasadzie odpowiedzialności zbiorowej, złe traktowanie go i odmówienie mu praw procesowych potwierdzają, że w Chinach nadal nie ma rządów prawa" - oświadczyła Eve.
 
Podobnie jak zmarły w więzieniu poeta i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo, Qin to jedna z najbardziej znanych postaci ruchu prodemokratycznego w Państwie Środka. Zaangażował się w tę działalność pod koniec lat 70., a po raz pierwszy trafił do więzienia w 1981 roku.
 
W latach 90. był współzałożycielem Demokratycznej Partii Chin; za próbę jej legalnego zarejestrowania został skazany w 1998 roku na 12 lat więzienia. Po wyjściu na wolność wznowił działalność polityczną, czym ponownie ściągnął na siebie uwagę władz.
 
W 2015 roku Qin trafił do aresztu i przebywał w nim bez formalnych zarzutów do czerwca 2016 roku, kiedy to oskarżono go o działalność wywrotową. W grudniu ubiegłego roku rozpoczęty proces został niespodziewanie odroczony bez podania powodów, a następnie wznowiony w maju; zakończył się środowym wyrokiem. 
 
(PAP)