Dopalacze jak narkotyki. Sejm uchwalił nowelizację ustawy

Dopalacze jak narkotyki. Sejm uchwalił nowelizację ustawy
fot. policja.gov.pl

Celem zmian wprowadzonych przez nowelizację jest skuteczniejsze przeciwdziałanie zagrożeniom, które niosą ze sobą nowe substancje psychoaktywne. Dopalacze będą traktowane na równi z narkotykami. Za posiadanie dopalaczy będzie groziło do 3 lat więzienia, a za handel nimi – nawet do 12 lat.

 

Wpisywanie dopalaczy do wykazu Nowych Substancji Psychoaktywnych będzie szybsze. Wszystkie listy związków zakazanych będą stanowiły załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia, a nie do ustawy. Ułatwi to ich aktualizację, a w efekcie przyspieszy delegalizację kolejnych dopalaczy.

 

Znowelizowane przepisy wprowadzają obowiązek zgłaszania Państwowej Inspekcji Sanitarnej przypadków zatruć substancją psychoaktywną. Placówki, które podejrzewają pacjenta o ich stosowanie, będą musiały zawiadomić o tym powiatowego inspektora sanitarnego. Informacje o osobach, które trafiły do szpitala z powodu zatrucia dopalaczami, trzeba będzie także niezwłocznie przekazywać Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu (GIS). Obecnie takie dane zbiera konsultant krajowy w dziedzinie toksykologii we współpracy z GIS.

 

Uzupełniono także przepisy dotyczące leczenia i rehabilitacji użytkowników nowych środków odurzających. Z badań wynika, że uzależniają one podobnie jak narkotyki.

 

W piątkowym głosowaniu Sejm odrzucił poprawki zgłoszone przez Platformę Obywatelską. Jedna z nich dotyczyła wprowadzenia do ustawy terminu "środki zastępcze".

 

(PAP)