Dramat małopolskich rodzin odciętych od świata w wyniku powodzi

Intensywne opady deszczu w Małopolsce ustały, sytuacja powoli się stabilizuje, z obniżony został stopień ostrzeżenia hydrologicznego z trzeciego na drugi – poinformowały w piątek służby wojewody małopolskiego.
 
Pracujące w gminach komisje zaczęły szacowanie strat w gospodarstwach domowych po podtopieniach, do których doszło przez intensywne opady deszczu. Do Urzędu Wojewódzkiego wpływają pierwsze wnioski o pomoc. Gminy: Ochotnica Dolna, Dobra, Nowy Targ, Kamienica, miasto i gmina Limanowa oraz Krościenko nad Dunajcem zasygnalizowały, że będą występować o pieniądze z rezerwy celowej budżetu państwa na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
 
Wicewojewoda Józef Gawron omówił w piątek sytuację związana z opadami deszczu i podwyższonym stanem wód z dyrektorami wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz przedstawicielami wojewódzkich służb oraz inspekcji, a także Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
 
"Służby sprawnie usuwają skutki tych intensywnych opadów, z którymi ostatnio mieliśmy do czynienia. Na tym etapie najważniejsze jest monitorowanie sytuacji i to, aby samorządy sprawnie przystępowały do inwentaryzacji i szacowania szkód. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie jest w pełnej gotowości i uruchomił stosowne procedury" – zaznaczył wicewojewoda.
 
Według służb wojewody, w wyniku intensywnych opadów, ucierpiała głównie infrastruktura komunalna, szczególnie w powiatach: limanowskim, nowotarskim i tatrzańskim. Szkody dotyczące mienia mieszkańców, to przede wszystkim zalane piwnice i sutereny.
 
W Krościenku nad Dunajcem nadal 24 mieszkańców osiedla Kras nie może się z niego wydostać. Niezbędne do życia artykuły dostarczają im pontonami ratownicy Podhalańskiej Grupy GOPR. Natomiast mieszkańcy 71 gospodarstw w Szczawie i Zasadnem w gminie Kamienica nie są już odcięci od świata.
 
Wciąż zamknięta jest droga wojewódzka 986 na odcinku Lubomierz – Kamienica oraz kilka dróg lokalnych.
 
Obniża się poziom wód w rzekach i potokach, które groziły wylaniem ze swoich koryt. Starosta powiatu nowotarskiego Krzysztof Faber o godz. 15. odwołał stan pogotowia powodziowego. Stabilizuje się też sytuacja na terenie powiatu tatrzańskiego.
 
Alarm przeciwpowodziowy nadal obowiązuje w powiecie limanowskim oraz w gminach: Krościenko nad Dunajcem i Ochotnica Dolna. Stan pogotowia przeciwpowodziowego ogłoszono w powiecie myślenickim, w Myślenicach i Oświęcimiu oraz 13 innych gminach Małopolski.
 
Zgodnie z prognozami w Małopolsce, mimo dużego zachmurzenia, mają występować przejaśnienia i tylko przelotne opady deszczu. Prognozowana suma opadów wyniesie miejscami do 15 mm. 
 
(PAP)