Chcemy znowu dawać radość naszym kibicom - deklaruje nowy selekcjoner polskiej reprezentacji

Jerzy Brzęczek, który w poniedziałek został oficjalnie zaprezentowany jako selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski, zadebiutuje w tej roli 7 września. Biało-czerwoni zmierzą się tego dnia w Bolonii z Włochami w pierwszym meczu Ligi Narodów UEFA.
 
Liga Narodów UEFA to nowe rozgrywki, mające uatrakcyjnić i w dużym stopniu zastąpić towarzyskie potyczki. Polska wystąpi w grupie 3. dywizji A (tzw. grupa A3), gdzie oprócz Włoch jej rywalem będzie Portugalia.
 
Zrzeszone w Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) federacje zostały podzielone na cztery dywizje - A, B, C i D, na podstawie rankingu tej organizacji (innego niż FIFA). W czasie ustalania koszyków Polska zajmowała w nim dziewiąte miejsce. W każdej z dywizji powstały cztery grupy.
 
Faza grupowa zostanie rozegrana od września do listopada 2018. Zwycięzcy grup dywizji A awansują do Final Four, zaplanowanego na czerwiec 2019 roku.
 
Powstanie tych rozgrywek nie wyklucza całkowicie tradycyjnych meczów towarzyskich. Jesienią tego roku będzie sześć terminów na mecze Ligi Narodów, a np. drużyny z dywizji A, czyli również Polska, zagrają tylko cztery spotkania. Zostają więc dwa wolne terminy i biało-czerwoni wykorzystają je na spotkania z Irlandią (11 września we Wrocławiu) oraz Czechami (15 listopada w Gdańsku).
 
Główne zadanie będzie czekało Brzęczka dopiero od wiosny 2019 roku. Wówczas zaczną się kwalifikacje Euro 2020.
 
Brzęczek na stanowisku selekcjonera zastąpił Adama Nawałkę, z którym po nieudanym mundialu w Rosji (porażki 1:2 z Senegalem i 0:3 z Kolumbią, wygrana w meczu o "honor" z Japonią 1:0) nie przedłużono kontraktu.
 
 
Plan reprezentacji Polski do końca 2018 roku: 
 
7 września: Włochy – Polska, Liga Narodów (Bolonia) 
11 września: Polska – Irlandia, towarzyski (Wrocław) 
11 października: Polska – Portugalia, Liga Narodów (Stadion Śląski, Chorzów) 
14 października: Polska – Włochy, Liga Narodów (Stadion Śląski, Chorzów) 
15 listopada: Polska – Czechy, towarzyski (Gdańsk) 
20 listopada: Portugalia – Polska, Liga Narodów 
 
(PAP)