Po ulewach nad Polską - 600 interwencji, jeden ze strażaków lekko ranny

Po ulewach nad Polską - 600 interwencji, jeden ze strażaków lekko ranny
fot. PAP

Rzecznik PSP zaznaczył, że we wtorek do godziny 21 odnotowano ok. 70 uszkodzonych dachów, z czego tylko w województwie podlaskim wiatr uszkodził 30 dachów, a 14 zerwał. Na Mazowszu strażacy odnotowali z kolei 24 uszkodzone pokrycia, natomiast w województwach lubelskim i podkarpackim - po 4 dachy.

 

Paweł Frątczak poinformował, że w województwie podlaskim podczas jednej z interwencji lekko ranny został jeden ze strażaków. Nie ma natomiast rannych wśród mieszkańców.

 

"W wyniku burz przechodzących przez południową i wschodnią Polskę PSP odnotowała na godzinę 21 ok. 600 interwencji; w woj. podlaskim - 200, mazowieckim 190, lubelskim - 60, małopolskim 50, świętokrzyskim - 40, podkarpackim - 40. Główne działania polegają na usuwaniu oberwanych konarów drzew i elementów budynków oraz wypompowywaniu wody z piwnic i obniżeń terenu" - poinformował Frątczak.

 

Kilka godzin wcześniej powołując się na dane Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, rzecznik PSP podał, że najwięcej odbiorców bez prądu odnotowano w woj. podlaskim - ok. 20 tys., w woj. mazowieckim 3,5 tys., a w woj. lubelskim 2,5 tys.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał we wtorek ostrzeżenia drugiego stopnia dla województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego.

 

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, jak bezpiecznie przetrwać burze. Nie powinno się wychodzić z domu bez konieczności. Należy również unikać otwartych przestrzeni, nie stawać pod jedynym w okolicy drzewem czy masztem oraz unikać dotykania metalowych przedmiotów. Osoby prowadzące samochód powinny zjechać na parking z dala od drzew. W górach należy jak najszybciej zejść ze szczytu. Osoby pływające powinny natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu.

 

(PAP)