Częstochowa: bezpłatna komunikacja od września dla uczniów szkół średnich

Częstochowa: bezpłatna komunikacja od września dla uczniów szkół średnich
Przykuta/CC
Darmowe przejazdy dla uczniów podstawówek i gimnazjów, a także dla przedszkolaków podróżujących z opiekunami, wprowadzono w Częstochowie z początkiem października zeszłego roku na okres do końca 2018 r. Teraz władze Częstochowy zdecydowały o objęciu programem od początku września również uczniów szkół ponadgimnazjalnych - do ukończenia 21 lat, zameldowanych w Częstochowie i uczących się w jednej z miejscowych szkół.
 
"To kolejny element realizacji programu +Lepsza komunikacja+ w Częstochowie, zachęcający do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej, którą sukcesywnie modernizujemy. Liczymy na wzrost liczby pasażerów, mniejsze natężenie ruchu, mniej spalin i korków, zwłaszcza w centrum miasta" – mówił we wtorek prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
 
W ramach obowiązującego od zeszłego roku pilotażu wydano blisko 8,4 tys. kart uprawniających uczniów podstawówek i gimnazjów do darmowych przejazdów autobusami i tramwajami, w tym około 7,5 tys. kart dla nowych użytkowników. Samorządowcy liczą na kontynuację programu także w przyszłym roku - formalnie zdecydują o tym nowe władze miasta.
 
Młodzież chcąca skorzystać z ulgi musi wyrobić sobie kartę miejską lub - jeżeli już ją ma - przyjść do punktu obsługi z legitymacją szkolną i jej kserokopią, aby wprowadzić na kartę przysługującą im ulgę. Co trzy miesiące trzeba będzie aktualizować uprawnienia do bezpłatnych przejazdów. Samorząd - jak tłumaczą jego przedstawiciele - nie ma możliwości wprowadzania miejskich ulg dla zameldowanej poza miastem młodzieży częstochowskich szkół średnich.
 
Już w ubiegłym roku, krótko po wprowadzeniu programu, częstochowscy radni Platformy Obywatelskiej i ugrupowania "Mieszkańcy Częstochowy" wystąpili z postulatem rozszerzenia programu darmowej komunikacji miejskiej o uczniów szkół średnich, argumentując m.in., że nie należy różnicować dzieci i młodzieży w mieście, tym bardziej że uczniowie podstawówek i gimnazjów mają z reguły blisko do szkoły, a uczniowie szkół średnich muszą nieraz pokonać duże odległości.
 
Lokalne władze wprowadziły pilotaż, wskazując, że darmowa komunikacja może zmniejszyć ruch samochodowy na ulicach i poprawić jakość powietrza, a w konsekwencji - jakość życia mieszkańców. Bezpłatne przejazdy dla uczniów to element miejskiego programu "Lepsza komunikacja", który spaja rozmaite projekty i inicjatywy w zakresie komunikacji drogowej, publicznej i rowerowej w Częstochowie.
 
Od początku 2018 r. z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską korzystają także uczniowie do 16. roku życia z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii skupiającej ponad 40 miast i gmin centralnej części Śląskiego.
 
W maju tego roku władze Częstochowy wprowadziły również roczny bilet emerytalny. Uprawnia on do korzystania przez cały rok za 100 zł z komunikacji miejskiej w Częstochowie. Z udogodnienia mogą korzystać emerytki powyżej 60 i emeryci powyżej 65 lat. Seniorzy po siedemdziesiątce jeżdżą środkami MPK za darmo. Dotąd takie bilety wykupiło ponad 7 tys. częstochowskich seniorów. 
 
(PAP)