"Rozejm szkolny" w Donbasie naruszony już 70 razy

"Od godziny 00.01 (w środę) SMM odnotowała 70 naruszeń ustaleń o rozejmie. Strony konfliktu powinny zrealizować swoje potwierdzone zobowiązania o zawieszeniu broni. Ogień ma być wstrzymany niezwłocznie w celu ochrony Ukraińców po obu stronach linii rozgraniczenia" – powiedział cytowany na Twitterze zastępca szefa misji OBWE Alexander Hug.
 
Porozumienie o rozejmie na czas rozpoczęcia roku szkolnego zawarła w ubiegłym tygodniu trójstronna grupa kontaktowa w sprawie konfliktu w Donbasie. Miał on obowiązywać od 29 sierpnia. Grupa składa się z reprezentantów Ukrainy, Rosji oraz OBWE i obraduje w stolicy Białorusi, Mińsku. W jej pracach uczestniczą także wysłannicy separatystów prorosyjskich, kontrolujących część obwodu donieckiego i ługańskiego.
 
Konflikt na wschodzie Ukrainy trwa od 2014 roku, kiedy po ucieczce z kraju prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza i aneksji Krymu przez Rosję wspierani przez Moskwę separatyści utworzyli dwie samozwańcze republiki ludowe - doniecką i ługańską. W wyniku walk w tym regionie zginęło dotychczas ponad 10 tys. ludzi.
 
(PAP)