Ołeh Sencow nominowany do unijnej Nagrody Sacharowa

„Ukraiński reżyser filmowy, bezprawnie więziony w Rosji Ołeh Sencow jest naszym kandydatem do Nagrody Sacharowa 2018” - ogłosiła EPL na Twitterze.
 
Nagroda Sacharowa została ustanowiona przez Parlament Europejski w 1988 r. Kandydatów mogą zgłaszać grupy polityczne PE lub przynajmniej czterdziestu posłów. W 2017 roku Nagrodę otrzymali przedstawiciele opozycji demokratycznej z Wenezueli.
 
Sencow, mieszkaniec zaanektowanego przez Rosję Krymu, został aresztowany w Symferopolu i wywieziony do Rosji w maju 2014 roku. W sierpniu 2015 roku skazano go na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny. Od połowy maja prowadzi protest głodowy, domagając się uwolnienia swoich rodaków, przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach.
 
O ułaskawienie ukraińskiego reżysera prosiła jego matka, a także prawosławny arcybiskup symferopolski i krymski Klemens. Ich podania zostały odrzucone; wyjaśniono, że zgodnie z rosyjskim prawem o ułaskawienie powinien poprosić sam skazany. Od dłuższego czasu nie milkną apele o uwolnienie Sencowa, które do władz w Moskwie kierują władze wielu państw, organizacje międzynarodowe, politycy i artyści.
 
Kuzynka Sencowa, Natalia Kapłan przekazała wcześniej, że reżyser napisał jej w liście, iż sporządził testament w sprawie praw do swojej twórczości.
 
„Nie wierzę w to, że szybko wyjdę na wolność i wszyscy szczęśliwie zamieszkamy w Kijowie. Nie wierzę w wiele innych rzeczy. Nie oznacza to jednak, że się rozkleiłem i że zamierzam zakończyć głodówkę. W żadnym razie nie poddałem się, po prostu nie wierzę już w szczęśliwe zakończenie całej tej historii” – napisał Sencow w liście, którego fragmenty Kapłan umieściła na Facebooku.
 
(PAP)