PiS zakulisowo dogaduje się z Unią. Polski rząd liczy na konflikt w Komisji Europejskiej

Choć przywódcy Unii Europejskiej spotkali się w Salzburgu w sprawie Brexitu i kryzysu uchodźczego, to jednym z poruszanych tematów mogła być praworządność w Polsce. Bez informowanie o tym dziennikarzy, bo media podają tylko, że polski rząd podjął poufne i zakulisowe rozmowy z Brukselą w sprawie sądownictwa. Między innymi z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że rozmawia z nim nieustannie i widzi wolę kompromisu. Na Luksemburczyka liczą też politycy PiS-u.

 

Opozycja przypuszcza, że rządząca partia chce zakończyć spór z Unią Europejską o sądy, poprzez skłócenie szefa i wiceszefa Komisji Europejskiej. Dzięki zakulisowym rozmowom premiera Komisja odłożyła decyzję o pozwaniu Polski do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki odwiedził nieuznawaną przez PiS pierwszą prezes sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf.

 

PO nie jest zdziwiona, że PiS liczy na konflikt wewnątrz Komisji Europejskiej, bo z zdaniem opozycji rządząca partia specjalizuje się w dzieleniu ludzi i generowaniu konfliktów.