Autonomiczny tramwaj w Poczdamie. Pojazd nie potrzebuje motorniczego

W Poczdamie jeździ już autonomiczny tramwaj. Pojazdu nie prowadzi motorniczy - za właściwą i bezpieczną jazdę odpowiadają skomplikowane systemy elektroniczne i sztuczna inteligencja.

 

Testy w niemieckim mieście prowadzi firma Siemens, twórca nowego typu tramwaju. Combino jeździ w centrum, na trasie liczącej sześć kilometrów. Sprawdzane są przede wszystkim liczne systemy kamer, radarów i algorytmów odpowiadające za bezpieczną jazdę. W pojeździe jest wprawdzie motorniczy, ale pełni on wyłącznie rolę obserwatora i kontrolera, dlatego na każdą niebezpieczną i nietypową sytuację muszą zawczasu zareagować systemy wewnętrzne tak, aby żadna krzywda nie stała się ani pasażerom, ani innemu uczestnikowi ruchu drogowego.

 

Autonomiczne busy, tramwaje i metro pojawiają się już na terenie kampusów uniwersyteckich czy na terenach dużych klinik, wożą także ludzi między innymi na lotniskach. Jak dotąd jednak autonomiczny tramwaj nie wozi ludzi w zatłoczonym centrum miasta. Jeśli Combino przejdzie poprawnie testy, będzie pierwszym tego typu tramwajem, który zacznie przewozić pasażerów.