Katowice: mieszkańcy mogą wynająć domy i mieszkania uczestnikom Szczytu klimatycznego

Katowice: mieszkańcy mogą wynająć domy i mieszkania uczestnikom Szczytu klimatycznego
Vtg/CC

Jak podał w środę Urząd Miasta w Katowicach, z myślą o delegatach, którzy przybędą na COP24, ale także o wolontariuszach oraz pracownikach obsługujących Szczyt, przygotowano system rezerwacji miejsc noclegowych w Katowicach. Jego operatorem jest firma Mazurkas Travel - oficjalny partner organizatorów COP24 ds. zakwaterowania.

 
Wszyscy, chcący zaoferować wynajem mieszkania, apartamentu czy domu na czas trwania konferencji oraz w dniach ją poprzedzających (od 25 listopada do 15 grudnia) mogą wysłać swoją ofertę pocztą elektroniczną pod adres kwatery@cop24accommodaton.pl. Operator systemu skontaktuje się z każdym z oferentów, by ustalić zasady i warunki wynajmu.
 
Według przedstawicieli magistratu, odbywający się między 3 a 14 grudnia Szczyt Klimatyczny ONZ zgromadzi co najmniej 25 tys. uczestników z blisko 200 krajów świata. Łączną liczbę osób, które odwiedzą w tym czasie Katowice, ocenia się nawet na 40 tys. Goście i obsługa Szczytu będą mieszkań w hotelach nie tylko w Katowicach, ale także w innych miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz np. w Krakowie. Dla uczestników konferencji zostanie zorganizowany specjalny system transportu.
 
Według Urzędu Miasta, wydarzenie tej skali, również ze względów bezpieczeństwa, oznacza niedogodności dla mieszkańców, związane ze wzrostem natężenia ruchu drogowego oraz zamkniętymi ulicami i parkingami wokół katowickiej Strefy Kultury i Międzynarodowego Centrum Kongresowego.
 
"Jednak Szczyt klimatyczny w Katowicach to przede wszystkim wymierne zyski dla naszych mieszkańców i przedsiębiorców. Podczas organizacji tak dużego wydarzenia skorzystają lokalni przedsiębiorcy: hotelarze, restauratorzy, taksówkarze, firmy transportowe i inne. Do obsługi delegatów COP24 potrzebni będą także wolontariusze – młodzież i seniorzy z całego kraju i zagranicy" - podał katowicki magistrat.
 
Obecnie w najbardziej znanych katowickich hotelach niemal niemożliwe jest zarezerwowanie miejsca na pierwszą połowę grudnia, zajęte są w tym czasie również oferowane na wynajem apartamenty. W portalach ogłoszeniowych pojawiają się natomiast oferty bezpośredniego wynajmu pokoi oraz całych mieszkań i domów od prywatnych właścicieli - często oferują oni gościom lokale, w których sami na co dzień mieszkają, a ceny oferowanych w tym okresie mieszkań bywają znacząco wyższe od rynkowych. 
 
(PAP)