Bieńkowska: Łódź może stać się dla Chińczyków oknem na Europę

Bieńkowska: Łódź może stać się dla Chińczyków oknem na Europę
fot. PAP/Grzegorz Michałowski
"To jest okno na Europę dla Chińczyków, dla regionu Syczuan, który w Chinach jest wschodzącą gwiazdą gospodarczą i innowacyjną, i który rośnie w niebywałym tempie, dzięki licznym firmom ekspandującym na cały świat. To dobre miejsce na gospodarczą peregrynację" – zaznaczyła komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw Elżbieta Bieńkowska podczas briefingu poprzedzającego jej wizytę w terminalu kontenerowym Spedcont na łódzkim Olechowie, skąd odbywają się regularne połączenia cargo ze stolicą Syczuanu Chengdu.
 
Zdaniem komisarz UE, współpraca Europy z Chinami jest nie do uniknięcia; jak mówiła, Chiny to obecnie gospodarka pędząca, która ma własne technologie i nie musi różnymi sposobami czerpać z technologii europejskich. "Europa nie może być naiwna i udawać, że współpraca z tym obszarem gospodarczym może przebiegać łatwo – bo nie będzie przebiegać łatwo - stwierdziła. Przypomniała, że Chiny to ponad 1 mld naprawdę sprawnych, pracowitych ludzi i ogromne pieniądze.
 
Komisarz podkreśliła, że współpraca z tym rejonem Azji jest wpisana w plany europejskie, bowiem KE przyjęła w marcu strategię transportową Europa-Chiny. "My jesteśmy dla Chin interesujący jako 500-milionowy rynek. I ten hub (terminal Spedcont - PAP) jest dlatego interesujący, że jest otwarciem na 500-milionowy rynek europejski, nie zaś 40-milionowy rynek polski" – zaznaczyła.
 
Łódź i stolica Syczuanu Chengdu już od kilku lat uczestniczą w realizacji projektu "Jednego Pasa i Jednego Szlaku", zwanego też Nowym Jedwabnym Szlakiem; to sieć połączeń morskich i lądowych Chin z Europą, do której tworzenia i rozwijania dąży administracja prezydenta Chin Xi Jingpinga od jesieni 2013 roku.
 
W 2013 r. odprawiono pierwsze towarowe pociągi z Chengdu do Łodzi, natomiast od 2015 roku ruszyły regularne połączenia w drugą stronę - do Chin eksportowane są polskie produkty rolno-spożywcze, m.in. mleczarskie i cukiernicze. W planach - na razie niesprecyzowanych - jest stworzenie w Łodzi kolejowego hubu, w związku z czym w ubiegłym roku władze międzynarodowego węzła kolejowego w Chengdu podpisały porozumienie z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną.
 
Samorząd województwa od kilku lat promuje w Chinach Łódzkie jako "bramę Europy", przez którą może odbywać się wymiana towarowa. Liczące 14 mln mieszkańców Chengdu jest ważnym ośrodkiem międzynarodowych firm działających w Chinach. Chińskie władze wyznaczyły stolicy Syczuanu rolę centrum logistycznego, handlowego, finansowego, naukowego i technologicznego zachodniej części kraju. Jest to także jej główny węzeł transportowy.
 
(PAP)